0

Tajemnica jednej nocy

Posted by Kazimierz Szymeczko on 15 października 2014 in Książki |

jednejnocythb

Kazimierz Szymeczko
Tajemnica jednej nocy
Ilustracje: Monika Kanios – Stańczyk
Wydawnictwo Literatura
Łódź 2008
Ilość stron 168
ISBN 978-83-606-3873-6
Oprawa miękka (mapa na skrzydełkach)

Ania kocha wszystkie zwierzątka, oczywiście oprócz tej rudej wydry, z którą musi dzielić pokój. Marek kocha Anię, chociaż wie, że miałby u niej większe szanse jako chomik lub kotek. Krzyś natomiast kocha najbardziej swój komputer i… pieniądze. Materialista!
Jednak trójka przyjaciół najchętniej rozwiązywałaby całymi dniami zagadki. Kiedy więc w mieście pojawiają się dziwni przybysze węszący po okolicy, przyjaciele nie zastanawiają się! Od razu ruszają do akcji. Cóż jest bowiem ważniejszego od poznanie mrocznej tajemnicy z czasów drugiej wojny światowej? Sekretne miejsca, ukryte skarb, poważne zagrożenie życia, tajemnicze zdjęcia, fałszywe tropy… Będzie się działo!


 

W styczniu 1945 roku, gdy Niemcy się wycofywali, a Rosjanie wkraczali, przez jedną noc miasto było niczyje. Ludzie siedzieli w piwnicach, bo artyleria i karabiny nie sprzyjają spacerom. Gdyby tej nocy ktoś próbował coś ukryć, by wydobyć to w spokojniejszych czasach…
W Tajemnicy jednej nocy po raz kolejny udało mi się coś „wyprorokować”. Pisałem o mogile żołnierzy wermachtu w pobliskim lesie. Oficjalnie odnalazła się rok później. Zamieszania nie brakowało, bo poległych pochowano wraz z bronią i amunicją.
Z uczniami Gimn. Nr 8 w Rudzie Śląskiej nakręciliśmy w jeden dzień film „Piwnica skarbów” na podstawie jednego z rozdziałów Tajemnicy jednej nocy. Jak zwykle najlepiej wyszły „aftersceny”, choć wtedy nie znałem tego wyrazu. Temperatura na planie filmowym (-20° Celsjusza) nie zachęcała do dubli, więc dialogi są skromne. Kamerka wypożyczona z przedszkola. Filmowanie telefonem komórkowym stało się modne nieco później. Zachęcam wszystkich Czytelników do zabawy w film.

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2014-2018 szymeczko.pl All rights reserved.
This site is using the Multi Child-Theme, v2.1.2, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.2.4.1, from BuyNowShop.com.