0

Milion w pięć dni

Posted by Kazimierz Szymeczko on 16 listopada 2014 in Książki |

milion

Kazimierz Szymeczko
Milion w pięć dni
Ilustrator: Monika Kanios-Stańczyk
Wydawnictwo Literatura
Łódź 2009
ISBN: 978-83-61224-78-5
Oprawa: Oprawa miękka (mapka)
Ilość stron: 200

Po pierwszym pobycie na Zaolziu stwierdziłem, że wysłanie tam Marka, Ani i Krzysia jest niemożliwe, bo zbyt słabo znam region. Po drugim pobycie, uznałem, że raczej nie, ale kto wie? Po trzecim, uznałem, że warto wybrać się po raz czwarty, by zebrać więcej szczegółów topograficznych, historycznych, ciekawostek (zarys fabuły już miałem). Dziękuję wszystkim, którzy oprowadzali mnie po miejscach, które stały się tłem powieści (głównie przygodowej).

Po napisaniu Miliona w pięć dni wysłałem bohaterów na zasłużoną emeryturę. Zżyłem się z nimi, więc ich nie pozabijałem, a nawet przypominam ich w tle kolejnych powieści (dociekliwy Czytelnik znajdzie „autoplagiaty”). Czas biegnie i Trójka z Rudy dorosła. Musiałbym wysłać ich do innych szkół, powinni dojrzeć. Zamiast tego dałem im wolne 🙂

 

Klub Literacki Litera
Autor: Magdalena Żerek
Wydaje się, iż czytelnicy, zwłaszcza młodzi, poszukując dobrych książek, sięgają raczej po literaturę zagraniczną. Polskie realia i bohaterowie pochodzący z naszego kraju nudzą, wydając się mało atrakcyjnymi. Kazimierz Szymeczko w swojej powieści dla młodzieży „Milion w pięć dni” (2009, Wydawnictwo Literatura) przekonuje, iż poszukiwacze mocnych wrażeń, wątków miłosnych ze skomplikowaną intrygą i wakacyjną przygodą w tle, mogą znaleźć coś dla siebie i w polskiej literaturze.
„Milion w pięć dni” kusi nie tylko intrygującym tytułem… Bo któżby nie chciał znaleźć sposobu na zarobienie takich pieniędzy, w tak krótkim czasie. Uchylając rąbka tajemnicy, powiem, iż nie jest to takie trudne, jakby się wydawało na początku. Wystarczy mieć ciekawe pomysły, umiejętności programisty, smykałkę do interesów i kilku pomocników umiejących grać w gry strategiczne i nie tylko… Już choćby ta krótka charakterystyka pozwala na stwierdzenie, iż „Milion w pięć dni” to książka, która może podobać się każdemu młodemu czytelnikowi. Interesujące wydać się mogą zwłaszcza występujące w niej postacie, pośród których wymienić należy w pierwszej kolejności najbardziej ekscentrycznego bohatera, Gogla – maniaka komputerowego, który każde swoje działanie kieruje tak, by stało się przysłowiową żyłką złota. Jego przyjacielem jest humanista Master, podchodzący do życia bardziej racjonalnie, niż jego kolega. Kolejną postacią, którą spotka czytelnik w książce, jest Ania, nazywana Sójką lub też, chyba częściej – ekomaniaczką. Do tego interesującego grona dołączy jeszcze znienawidzona przez Sójkę jej siostra Magda oraz policjant Marek. Wszyscy razem wyruszą na Zaolzie, by przeżyć wakacyjną przygodę, pełną niebezpieczeństw, tajemnic i nieoczekiwanych zbiegów okoliczności.

Powieść Szymeczko ma wiele atutów, bowiem prócz wymienionych powyżej cech charakterystycznych, na uznanie zasługuje niezwykle wprawne zmieszanie przygód współczesnej młodzieży z wiedzą historyczną, która poza szkolną klasą i ciekawie opowiedziana, może zaintrygować młodego czytelnika. Z pewnością więc przeczytanie tej książki, nie okaże się czasem straconym.

„Milion w pięć dni” jest jednak przede wszystkim książką o przyjaźni, pokazuje bowiem jak wielką siłę może mieć grupa młodych ludzi, jeśli tylko wystąpi między nimi jakakolwiek chęć współpracy. Wystarczy wspomnieć, iż przyjaciele potrafili stawić czoło prawdziwej mafii i jeszcze udało im się na niej zarobić spore pieniądze… Przeczytajcie tę książkę, a dowiecie się, jak to jest możliwe…

Tagi: ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2014-2018 szymeczko.pl All rights reserved.
This site is using the Multi Child-Theme, v2.1.2, on top of
the Parent-Theme Desk Mess Mirrored, v2.2.4.1, from BuyNowShop.com.